Studia Humanitatis
PRAVILNIK O NAGRADI NEDE PAGON ZA KNJIŽNEGA UREDNIKA/UREDNICO LETA
Odbor nagrade Nede Pagon
na podlagi Sporazuma o ustanovitvi nagrade Nede Pagon za knjižnega urednika/urednico leta z dne 13. 4. 2023 sprejema
PRAVILNIK O NAGRADI NEDE PAGON
ZA KNJIŽNEGA UREDNIKA/UREDNICO LETA
1. člen
Pravilnik o Nagradi Nede Pagon za knjižnega urednika/urednico leta (v nadaljevanju: Pravilnik) določa pogoje in postopek za pridobitev Nagrade Nede Pagon za knjižnega urednika/urednico leta (v nadaljevanju: Nagrada), sestavo in naloge strokovne komisije, ki izbere prejemnika oz. prejemnico nagrade, kriterije in merila za podelitev nagrade ter obliko in način podelitve nagrade.
Delo knjižnih urednikov pogosto ostaja nevidno in spregledano v senci avtorjev in založb. A urednice in uredniki so tisti, brez katerih bi bile knjige le polizdelki – prav uredniško delo poskrbi za celovito uresničitev avtorjevih estetskih in duhovnih ambicij in jih posreduje bralcem. Zato si zasluži posebno priznanje in pozornost javnosti.
Nagrada Nede Pagon je nagrada tistim, ki to pomembno delo opravljajo s posebnim spoštovanjem do knjige, bralcev in avtorjev, pa tudi do besede, vednosti in misli. Hkrati je Nagrada Nede Pagon tudi spodbuda mladim, da bi se lažje odločali za ta zahtevni poklic, ki v zaostrenih ekonomskih in družbenih okoliščinah težko ohranja svoje mesto in dostojanstvo, kar se še posebej občuti v slovenskem založništvu.
Nagrada se imenuje po ugledni humanistki, piski, prevajalki in dolgoletni urednici ter ustanoviteljici založbe Studia Humanitatis, dr. Nedi Pagon (1941 – 2020).
Temeljni subjekti so v nadaljnjem besedilu zapisani v moški slovnični obliki in veljajo enakovredno za oba spola.
2. člen
Nagrada se podeljuje za izstopajoči knjižni projekt ali za izjemne uredniške dosežke v daljšem časovnem obdobju (obdobje več kot pet let).
Po presoji Odbora Nagrade Nede Pagon (v nadaljevanju: Odbor) se lahko razpiše tudi nagrada za mladega urednika ali drugo nagrada in priznanje.
Nagrada se podeljuje praviloma enkrat letno, na prireditvi, ki je javni dogodek; imena in priimke nagrajencev se javno objavi, prav tako se objavi fotografije nagrajencev na spletnih straneh, na družbenih omrežjih, v promocijskih gradivih in medijih. Če se nagrajenec s tem ne strinja, ne more biti med prejemniki nagrade.
Presoja o podelitvi Nagrade je opravilo strokovne narave, ki ga opravi posebna strokovna komisija.
Pridobitev nagrade ni pravica predlagatelja ali predlaganega kandidata.
3. člen
Kandidate za Nagrado lahko predlagajo založbe, kulturne ustanove in posamezniki. Kandidate lahko predlagajo tudi člani strokovne komisije ali Odbora.
4. člen
Odbor praviloma vsako leto aprila objavi razpis v sredstvih javnega obveščanja, na spletnih straneh in v drugih publikacijah založbe Studia humanitatis, založbe Beletrina in revije Bukla, ter v njem določi podrobnosti postopka kandidiranja in izbire prejemnika Nagrade.
Objava javnega razpisa mora vsebovati naslednje informacije:
- ime in sedež razpisovalca,
- podlago za izvedbo razpisa,
- začetek in čas trajanja razpisa,
- predmet razpisa z navedbo osnovnih pogojev, kriterijev in meril, na podlagi katerih se izbere prejemnika nagrade,
- obliko in višino nagrade,
- rok prijave na razpis,
- elektronski in/ali poštni naslov, na katerega je potrebno posredovati predlog,
- navedbo organa, ki bo odločal o izbiri kandidatov za nagrado,
- datum, do katerega bo odločeno o dobitniku oz. dobitnikih nagrade,
- kontaktne podatke za podajanje informacij v času objave razpisa.
5. člen
Predlogi kandidatur za nagrado morajo biti poslani najkasneje do roka, določenega v javnem razpisu, in sicer v elektronski obliki in/ali po pošti. Naslov za pošiljanje je določen v javnem razpisu.
Šteje se, da je predlog pravočasno podan, če v roku, določenem v javnem razpisu, prispe na naslov, določen v javnem razpisu. Predlagatelja se z elektronskim odgovorom obvesti, kdaj je bil predlog prejet.
Predlog kandidature mora vsebovati:
- podatke o kandidatu (ime, priimek, kontaktni poštni in e-naslov),
- izjavo, da se predlagani kandidat strinja s kandidaturo in pogoji iz razpisa ter tega pravilnika,
- utemeljitev predlagatelja, zakaj predlaga posameznega kandidata,
- opis dosežkov kandidata,
- elektronski naslov predlagatelja za nadaljnjo komunikacijo.
6. člen
Prejemnika Nagrade določi strokovna komisija, ki jo imenuje Odbor. Strokovno komisijo sestavlja pet članov, ki so predstavniki urednikov, založnikov, avtorjev ali drugih izvedencev in poznavalcev založništva, knjigotrštva, literature, humanistike ali družboslovja.
Mandat članov strokovne komisije je dve leti in se lahko neomejenokrat podaljša.
Strokovna komisija je pri svojem delu neodvisna.
7. člen
Strokovna komisija o predlogih odloča na seji oz. sejah. Seje sklicuje in vodi predsednik komisije, ki ga med sabo z navadno večino na prvi seji izvolijo člani strokovne komisije. Prvo sejo vsake novoimenovane komisije skliče Odbor.
Strokovna komisija je sklepčna, če je na seji navzoča večina članov. Če seje ni mogoče izvesti z osebno navzočnostjo, se lahko z informacijsko komunikacijsko tehnologijo izvede konferenčna seja.
Na sejo se lahko povabi tudi druge udeležence, če je to za presojo potrebno ali dobrodošlo. O predlogih odločajo le člani strokovne komisije z glasovanjem.
Delo strokovne komisije je tajno, člani strokovne komisije, kot tudi morebitni drugi udeleženci sej pa so do razglasitve nagrajenca zavezani k molčečnosti.
8. člen
Strokovna komisija pregleda vse pravočasno prispele predloge.
V primeru, da predlog ne vsebuje vseh podatkov, ki so zahtevani v razpisu, strokovna komisija predlog po presoji zavrže, lahko pa predlagatelja pozove k dopolnitvi vloge in navede rok za to. V primeru, da predlagatelj predloga ne dopolni, strokovna komisija predloga ne obravnava.
Strokovna komisija izmed vseh popolnih predlogov izbere prejemnika Nagrade. Odločitev sprejme na podlagi večine glasov vseh članov strokovne komisije. Pri svoji odločitvi člani strokovne komisije upoštevajo kakovost, zahtevnost, vpliv in pomen izdaje.
Strokovna komisija izbiro pisno utemelji in o njej seznani Odbor.
9. člen
Odločitev strokovne komisije je dokončna in zoper njo ni mogoče vložiti pritožbe ali drugega pravnega sredstva.
Odbor obvesti javnost preko sredstev javnega obveščanja o datumu, kraju in prireditvi podelitve Nagrade ter predstavi utemeljitev Nagrade in sestavo komisije.
10. člen
Nagrada se praviloma podeljuje na slavnostni prireditvi.
Prejemnik Nagrade prejme:
- listino o Nagradi, ki je uokvirjena in podpisana s strani predsednika Odbora;
- v kolikor tako določa razpis, tudi denarno nagrado v višini, določeni v javnem razpisu.
11. člen
Ta pravilnik začne veljati po tem, ko je sprejet na seji Odbora.
Pravilnik je objavljen na spletni strani Studia Humanitatis in drugih spletnih straneh, v kolikor se tako odloči Odbor.
Ljubljana, 13. april 2023
Odbor Nagrade Nede Pagon